1. Каква беше Вашата първа среща с творчеството на Рудолф Щайнер?

23 март 2025. Четиво за 4 минути.

И започваме с първия въпрос, този за срещата с антропософията, а значи и с Рудолф Щайнер.

Аз съм я разказвал многократно през годините моята история, даже има един параграф още съвсем в началото на „Приложна комарология“, първият в „Благодаря!“[6]:

„[..] Благодаря на съдбата, че още в началото на съзнателния ми живот, когато започвах да градя светоглед, ме срещна с астрологията – 1993, 15-годишен – и малко по-късно и с антропософията – февруари 1994, 16-годишен –, с помощта на съученичка, Цветана Иванова, която сложи в ръцете ми разпърпано от четене библиотечно копие на първото българско издание на Щайнеровата „Въведение в Тайната Наука[7]. Както ще разберете скоро от самата книга, този подарък на съдбата беше решаващ и всъщност без него тази книга – нито коя да е от следващите мои – чисто и просто нямаше да съществува. [..]“,

но не пречи да я разкажа отново.

Та, гимназията, където съм завършил, ПМГ „Васил Друмев“ във Велико Търново, е на едно от възвишенията в града, над пазара и близо до стадиона. Излизаш от двора и, спускаш се по едни стъпала надолу към пазара, пресичаш целия център по главната улица, свиваш вдясно към старата част, където е Самоводската чаршия, спускаш се надолу по улицата в посока Царевец... и ето там, малко преди Царевец, в този край на града, е сградата на окръжната библиотека.

Аз бях в паралелка физика, бяхме около 15 човека, малък клас, и една група съученици от около 5-6 човека ходехме до библиотеката; бяха хубави разходки, това, което ви описах отнема час, примерно, за отиване, и още толкова за връщане... и още час-два, примерно, за разглеждане на книгите в библиотеката. Т.е, ако бяхме първа смяна това си беше почти целия следобед, или пък предиобед, ако бяхме втора смяна. Хубави спомени са това, пълни с усмивки и удоволствие.

Та при една февруарска визита, поредна, говорим за 1994, Цеци ми слага в ръцете „Въведение в Тайната Наука“, първото и издание от 1992, мега ситен шрифт, меки корици, книгата е станала вече на парцал, но тя ми я препоръчва.

Ето това ми беше срещата с антропософията, и с Рудолф Щайнер, чиято снимка я има в повечето стари книги на изд. „Даскалов“, в началото „Димо Даскалов“.

Тази книга я презаписвах месец след месец, до края на учебната година, от февруари до юни. И тогава бяха и първите няколко прочита.

„Въведение в Тайната Наука“, том 13 от СС на Рудолф Щайнер
Въведение в Тайната Наука“, том 13 от СС на Рудолф Щайнер.
Във всички квартири в София, на две-три ръце разстояние, в библиотечната секция за антропософия, първа лавица, горе вляво: там са три различни издания от "Даскалов" на „Въведение...“-то, купувани през годините.
Конкретно това копие на „Въведение в Тайната Наука“, което е една от първите книги, влезли в личната ми библиотека – последната определено извървя съответен път на развитие от няколко десетки до няколко хиляди книги, от началото на 90-те до днес –, е ето там срещу пръста ми.

Следващите месеци успях да си я купя, копие за личната библиотека, второто издание, вече с твърди корици и малко по-четивно и прилично изпълнено, технически, издание; както и наличните към онова време, 1994, първи десетина книги на изд. „Даскалов“.

Прочетеното коментирахме няколко човека от споменатата група съученици. Лятото на 1994 беше първият ми опит за антропософска дискусионна група. Книгата, с която се борихме беше „Философия на свободата“... да, да, от най-сложното почнахме... което беше една от причините групата да не просъществува много дълго :) Всъщност бяхме трима човека – мой братовчед и моя кръстник –, и тримата сме, както казах, съученици.

След това идва декември 1994 и едни „декемврийски събития“, аз така им викам, те не касаят други хора, става дума за конкретни вътрешни преживявания от 9-ти и 19-ти декември, петък и понеделник... След това е един няколко месеца депресивен период. Там беше размяната на писма с Димитър (д-р Димитър Димчев), който е част от издателството... и чрез него и информацията, която ми предостави, все пак успях да намеря и други антропософи в България... с част от които, както стана дума по-горе, се видях за първи път на живо на Великден 1995 (с по-голямата част от тях; с няколко други се познавах от съвсем малко по-рано, но все пак наистина става дума за 1995 като първи срещи с други антропософи). Нали, по-младите все пак съобразяват, че говоря за онова време от преди интернет, преди мобилните телефони... пишехме си писма тогава, чакахме с дни и СЪНУВАХМЕ получаването им.

Бележки

[6] Виж „Благодаря“. [обратно към текста]

[7]Въведение в Тайната Наука“, основен труд, том 13 от СС на Рудолф Щайнер, издаден 1910, на български от 1992, първата книга на изд. „Димо Даскало“, rudolfsteiner.bg. [обратно към текста]